Χάλκινο μετάλλιο ο Ν.Ο.Γιαννιτσών στο 80ο Πανελλήνιο Παίδων-Κορασίδων

Posted: 01 Aug 2014 10:53 AM PDT

Δελτίο Τύπου
Χάλκινο μετάλλιο ο Ναυτικός Όμιλος Γιαννιτσών  στο
80οΠανελλήνιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας.

Στο Κωπηλατοδρόμιο των Ιωαννίνων διεξήχθη στις 26 & 27 Ιουλίου η Β΄ φάση του 80ου Πανελληνίου πρωταθλήματος Κωπηλασίας στις κατηγορίες Παίδων – Κορασίδων, με την συμμετοχή περισσοτέρων από 340 αθλητών από 28 σωματεία όλης της χώρας. Ο Ναυτικός Όμιλος Γιαννιτσών πήρε μέρος σ' αυτό με 12 αθλητές και αθλήτριες σε 5 πληρώματα και, συνεπής στο ραντεβού με τις διακρίσεις, κατέκτησε ένα Χάλκινο μετάλλιο, ενώ έχει να επιδείξει ακόμη δύο 5ες, μία 8η και μία 10η θέση.
Το μετάλλιο κατέκτησε ο Πέτρος Μπαλλής στο σκιφ παίδων (1Χ), ένα αγώνισμα που κατά κοινή ομολογία, είναι το δυσκολότερο στο άθλημα της κωπηλασίας. Ο Πέτρος από την αρχή της διοργάνωσης έδειξε ότι ήταν καλά προετοιμασμένος και έτοιμος να διεκδικήσει αυτό που τα προηγούμενα χρόνια έχανε στις λεπτομέρειες. Πέρασε άνετα απευθείας στον ημιτελικό ως 2ος και στη συνέχεια, σε μια κούρσα φωτιά, με τέσσερεις βάρκες να διεκδικούν με αξιώσεις τις 3 προνομιούχες θέσεις τερμάτισε 3ος, 1/100 πίσω από τον 2ο και 74/100 μπροστά από τον 4ο και πέρασε στον Μεγάλο τελικό του αγωνίσματος.
Εκεί, με πολύ καλή τακτική και πολλές δυνάμεις, κατάφερε να τερματίσει στην 3η θέση με 64/100